Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sněmovna nechá homosexuály čekat další týden

7. 3. 2006

Sněmovna nechá homosexuály čekat další týden


Pravděpodobně ještě další týden bude Sněmovna napínat českou homosexuální komunitu. Odložení hlasování o registrovaném partnerství navrhlo politické grémium dolní komory. Potvrdil to ministr spravedlnosti a předseda US-DEU Pavel Němec. Sněmovna už jednou zákon podpořila, po vetu prezidenta Klause je teď ale nutné ke schválení zákona získat nejméně 101 hlasů ve 200členné dolní parlamentní komoře.

PRAHA - Debata o registrovaném partnerství se v poslední době zúžila na ideový střet premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD) s prezidentem Klausem. Zatímco Paroubek se jednoznačně vyslovil pro schválení zákona, Klaus má proti němu výhrady, neboť prý příliš reguluje oblast mezilidských vztahů.[celá zpráva]

Předseda vlády lobboval v parlamentním klubu ČSSD, aby všech 70 poslanců za ČSSD zvedlo pro zákon ruku. Etické výhrady k registrovanému partnerství mají někteří soc. dem. poslanci, například Eva Nováková, Petr Ibl či Josef Mikuta.

Lze očekávat, že pro registrované partnerství zvednou ruku zástupci US-DEU a většina komunistů. U poslanců ODS zřejmě převáží negativní stanovisko, nesouhlasně se k zákonu o registrovaném partnerství již v minulosti vyjádřili například Vlastimil Tlustý či Martin Říman. Lidovci se od počátku stavěli proti státem garantovanému soužití osob stejného pohlaví, podle nich je nutné chránit tradiční pojetí manželství jako svazku mezi mužem a ženou. 

Zákon zavádí vyživovací povinnost homosexuálních párů

Zákon o registrovaném partnerství obsahuje například uzavírání svazku na matrice, dědictví pro homosexuální partnery v první skupině. Homosexuální páry by měly také získat právo na informace o zdravotním stavu partnera, či by jim zákon určil vzájemnou vyživovací povinnost. Norma naopak neumožňuje homosexuálům adopcí dětí.

Jestliže zákon vstoupí v platnost, stane se ČR první postkomunistickou zemí s registrovaným partnerstvím. V zemích západní Evropy se pomalu registrované partnerství stává běžným jevem, platí i v tradičně katolické zemi Španělsku.

V porovnání s ostatními obyvateli jsou Češi ke svazkům homosexuálů tolerantní. V říjnu se pro schválení zákona vyslovilo 62 procent Čechů, méně sympatií mělo registrované partnerství v Polsku (42 procent), na Slovensku (39 procent) a v Maďarsku (36 procent).

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář